Irak - walka o normalność

Wieloletni konflikt w regionie doprowadził do destabilizacji w Iraku.

Rodziny do dziś zmagają się z konsekwencjami najtragiczniejszych chwil.

Sytuacja w Kurdystanie irackim

Sytuacja w Iraku pozostaje wciąż niestabilna. Skutki konfliktu militarnego nadal wpływają na poziom życia milionów Irakijczyków. Nieprzerwanie trwają konflikty polityczne, bezpieczeństwo jest zakłócane przez działalność lokalnych grup zbrojnych, nadal istnieją silne podziały społeczne, szczególnie widoczna jest dyskryminacja mniejszości chrześcijańskiej.

Caritas Polska i współpracująca z nią Fundacja Orla Straż kierują pomoc do chrześcijańskich oraz jezydzkich rodzin zamieszkujących iracki Kurdystan.

Wsparcie w codziennych potrzebach

Twoje wsparcie finansowe potrzebująca rodzina otrzyma w gotówce, w lokalnej walucie, podczas comiesięcznych dystrybucji, lub otrzyma konkretne narzędzie do wykonywania pracy zarobkowej (samochód dla taksówkarza, maszynę do szycia dla krawcowej).

Z uwagi na różnorodność potrzeb każda z rodzin samodzielnie dysponuje otrzymanym wsparciem gotówkowym. Twoje darowizny przekładają się na konkretne obszary pomocy.

"Uciekliśmy z Sindżaru"

historia Hanan i jej rodziny

Hanan i Jalal Fadl pochodzą z Sindżaru. W 2014 roku tereny te stały się celem ataku terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Na początku sierpnia doszło tu do masakry, której ofiarą padły setki tysięcy ludzi. Kilkadziesiąt tysięcy rodzin musiało uciekać, zostawiając cały swój dobytek. Hanan, wraz z mężem Jalalem oraz sześciorgiem dzieci, uciekła w góry. Wraz z innymi rodzinami przedostali się do irackiego Kurdystanu w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Podobnie jak inni uciekający postanowili osiedlić się w Zawita, małej miejscowości leżącej przy drodze dojazdowej do Duhok. Władze miasta udostępniły im teren, na którym mogli rozbić nieoficjalny obóz. O ubrania, jedzenie oraz inne potrzebne artykuły musieli zadbać sami.  Najstarszy syn zmuszony jest do opieki nad rodzicami oraz młodszym rodzeństwem.

Fundacje i organizacje charytatywne zaglądają tutaj rzadko. Przeważnie przywożą jednorazowe wsparcie, które nie wystarcza na długo. Potrzebne jest zatem zapewnienie stałej pomocy. Rodzina otrzyma ją w ramach programu Rodzina Rodzinie

W ramach programu Rodzina Rodzinie pomagamy

Rodzinom chrześcijańskim w Teleskoff

Terror szerzony przez tzw. Państwo Islamskie w latach 2013-2017 doprowadził do ogromnej depopulacji chrześcijan, sięgającej ponad 80%. Zajęcie przez tzw. Państwo Islamskie dziesiątek miast i wsi w regionie Niniwy sprawił, że tysiące osób straciły dom, pracę oraz dorobek życia i znalazły się na skraju ubóstwa. Większość chrześcijan opuściła Irak a ci, którzy pozostali, znaleźli schronienie w obozach dla przesiedleńców, rozsianych na całym terytorium Iraku i irackiego Kurdystanu.

Jezydom w obozie Zawita

Jezydzi są jedną z najstarszych kultur zamieszkujących Bliski Wschód. Są także jedną z najbardziej prześladowanych grup społecznych w tamtym regionie. Sami oceniają, że w ich historii przetrwali 74 aktów ludobójstwa, włącznie z tym, którego dokonało tzw. Państwo Islamskie w sierpniu 2014 roku. Większość mieszkańców regionu Sindżaru musiało opuścić swoje ziemie i uciekać w stronę Syrii, a później irackiego Kurdystanu. Tam znaleźli schronienie w naprędce utworzonych obozach dla przesiedleńców.

Jak możesz pomóc?

Organizacja kościelna

Kliknij zielony przycisk „Wspomóż jako organizacja kościelna” znajdujący się poniżej i zarejestruj organizację, którą reprezentujesz. Następnie poczekaj na kontakt ze strony naszego przedstawiciela, który wyjaśni, jak wspólnie z członkami wspólnoty możesz wspierać rodziny z Iraku.

Darczyńca indywidualny

Wpłać jednorazową darowiznę lub pomagaj co miesiąc tak długo, jak będziesz mógł. W tym celu kliknij czerwony przycisk „Wspomóż indywidualnie” i przejdź do formularza płatności.