Liban - powrót do domu

Sytuacja humanitarna w Libanie

Liban znajduje się na rozdrożu. Kraj nieustannie doświadcza wewnętrznych konfliktów i niestabilności politycznej. Pogłębiający się kryzys gospodarczo-finansowy zmienia codzienne życie mieszkańców w walkę o przetrwanie. Coraz więcej ludzi traci pracę, jednocześnie znacząco spada wartość nabywcza wynagrodzeń. Połowa mieszkańców Libanu żyje poniżej progu ubóstwa, ok. 3 mln mieszkańców potrzebuje pomocy humanitarnej. 

Wsparcie w codziennych potrzebach

Twoje wsparcie finansowe potrzebująca rodzina otrzyma w gotówce podczas comiesięcznych dystrybucji.

Z uwagi na różnorodność potrzeb każda z rodzin samodzielnie dysponuje otrzymanym wsparciem gotówkowym. Twoje darowizny przekładają się na konkretne obszary pomocy.

Pomoc humanitarna dla Bejrutu

W odpowiedzi na tragedię Caritas Polska zaangażowała się w natychmiastową pomoc – wsparcie żywnościowe oraz odbudowę zniszczonej infrastruktury. W dniach 10 września oraz 29 grudnia 2020 roku Caritas Polska zorganizowała transporty lotnicze pomocy humanitarnej dla poszkodowanych w Bejrucie. Wojskowy statek powietrzny C-130 Hercules zabrał środki higieniczne i żywność pozyskane przez Caritas Polska dla tych, którzy ucierpieli w sierpniowej katastrofie. Lot do Bejrutu na wniosek Caritas Polska udało się zorganizować dzięki pomocy polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Kolejny etap pomocy dla Libanu to rozszerzenie programu Rodzina Rodzinie oraz comiesięczne wsparcie dla 133 libańskich rodzin, które jest nadal kontynuowane.

"Niech Bóg was błogosławi"

Antoinette opowiada o codziennym życiu swojej rodziny

Antoinette Mazloum z Libanu pracuje w szpitalu, gdzie zajmuje się chorymi oraz osobami starszymi. Jest mamą dwóch nastoletnich chłopców. Jeden z nich wymaga specjalnej opieki. Mąż Antoinette niedawno stracił pracę, a w Libanie szaleje inflacja. Dlatego rodzinie byłoby trudno bez pomocy Caritas Polska i środków finansowych z programu Rodzina Rodzinie. Antoinette jest pełna pokoju i nadziei, a do wszystkich darczyńców zwraca się tymi słowami – „Niech Bóg was błogosławi i waszych bliskich za tę pomoc, także w trakcie epidemii koronawirusa”. 

Wsparcie z programu Rodzina Rodzinie jest dla Antoinette i jej rodziny ostoją w codzienności, pełnej miłości i czułych gestów. 

Jak możesz pomóc?

Darczyńca indywidualny

Wpłać jednorazową darowiznę lub pomagaj co miesiąc tak długo, jak będziesz mógł. W tym celu kliknij czerwony przycisk Wspomóż indywidualnie” i przejdź do formularza płatności. 

Organizacja kościelna

Kliknij zielony przycisk „Wspomóż jako organizacja kościelna” znajdujący się poniżej i zarejestruj organizację, którą reprezentujesz. Następnie poczekaj na kontakt ze strony naszego przedstawiciela, który wyjaśni, jak razem z członkami wspólnoty możesz wspierać rodziny z Libanu.