Wojna w Syrii trwa już niemal 10 lat i powoli staje się „konfliktem zapomnianym”.
Syryjskie rodziny dziś bardziej niż kiedykolwiek czekają na Twoje wsparcie.

Wsparcie w codziennych potrzebach
Twoje wsparcie finansowe potrzebująca rodzina otrzyma w gotówce w lokalnej walucie podczas comiesięcznych dystrybucji.
Z uwagi na różnorodność potrzeb rodzin, każda rodzina samodzielnie dysponuje otrzymaną kwotą. Dzięki Twojemu wsparciu rodziny zaspokajają następujące potrzeby:
- zakup jedzenia
- spłatę najmu mieszkania i opłatę rachunków
- zakup odzieży
- zakup artykułów higienicznych
- opłatę wiztyty u lekarza
- zakup leków
- zakup pomocy edukacyjnych dla dzieci
- zakup oleju opałowego na zimę
"Chciałbym podejść do światła"
historia Ary i jego rodziny

Był rok 2016. 18-letni Ara wychodził z minimarketu, w którym latem dorabiał. Właśnie wtedy pocisk uderzył dokładnie w tamten sklep. W wyniku wybuchu trzy osoby zginęły na miejscu, czwarta w szpitalu, a Ara stracił obie nogi.
Minęły już trzy lata, odkąd życie Ary zmieniło się o 180 stopni, a jego wola życia i nadzieje zostały pogrzebane. Bez względu na to, jak bardzo jego bliscy próbują go pocieszyć, są bezradni wobec jego niepełnosprawności. Pamiętają jego energię i ambicje. Studiował, miał plany. Teraz uwięziony jest w swoim pokoju.
– Mam dość siedzenia tutaj – mówi Ara. Próbuję dostrzec światło na końcu tunelu, ale wiem, że nawet jeśli je zobaczę, nie będę w stanie do niego podejść.
Rodzina Ary jest jedną z kilku tysięcy rodzin korzystających z programu Rodzina Rodzinie. I choć ich zmartwienia są ogromne, otrzymywana pomoc jest dla nich comiesięczną ulgą w troskach o zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb.
Nadzieja dla wykończonego narodu
- marzec 2011 - początek wojny w Syrii
- lipiec 2012 - początek oblężenia Aleppo
- 2013 - tzw. Państwo Islamskie atakuje w różnych częściach Syrii
- październik 2016 - start programu Rodzina Rodzinie
- grudzień 2016 - linia frontu przesuwa się na zachodnie obrzeża miasta
- styczeń 2018 - rozszerzenie programu Rodzina Rodzinie
- marzec 2020 - pierwsze przypadki COVID-19 w Syrii
- listopad 2020 - decyzja o kontynuacji programu Rodzina Rodzinie
Jak wyglądają dystrybucje pomocy?
Środki przekazywane są partnerom raz na miesiąc. Potrzebujące rodziny zgłaszają się do placówki (zazwyczaj jest to ich parafia) i otrzymują wsparcie w gotówce. Podpisują się każdorazowo na liście z dystrybucji. Raporty te trafiają później z powrotem do Caritas Polska.
Podczas dystrybucji otrzymują datę na kolejną dystrybucję w kolejnym miesiącu.
Co kilka miesięcy nasi lokalni partnerzy weryfikują potrzeby danej rodziny.

Chrześcijanie w Syrii
Syria jest domem dla kilkunastu denominacji chrześcijańskich, w tym rdzennych kościołów Bliskiego Wschodu. Są to denominacje w większości prawosławne oraz katolickie.
Tuż przed wybuchem wojny w 2011 roku, 10% społeczeństwa syryjskiego stanowili chrześcijanie. Wojna spowodowała masowy exodus syryjskich chrześcijan za granicę – do Europy, Ameryki Północnej i Australii. Dziś jest ich już kilkakrotnie mniej.
Większość rodzin wspieranych w ramach Rodzina Rodzinie należy do wspólnot lokalnych chrześcijan różnych denominacji.
"Uciekaliśmy przed ostrzałem"
historia Georga i jego rodziny
Poznaj rodzinę Georga – jedną z kilku tysięcy rodzin w Aleppo korzystających z pomocy programu Rodzina Rodzinie.
Niestety – dramat syryjskich rodzin trwa nadal. Wysokie bezrobocie, brak perspektyw na zakończenie konfliktu, destabilizacja kraju, inflacja, zniszczone placówki medyczne, brak personelu pedagogicznego, lekarzy i pielęgniarek to codzienność kilku milionów Syryjczyków.
Jak możesz pomóc?
Darczyńca indywidualny
Wpłać jednorazową darowiznę lub pomagaj cyklicznie przez wybrany przez siebie okres. Wspieraj fundusz pomocy rodzinom w Syrii i otrzymuj od nas ciekawe materiały na temat sytuacji rodzin i życia w Syrii.
Parafia
Zarejestruj parafię / wspólnotę, by przekazać w jej imieniu jednorazową darowiznę lub pomagać konkretnej rodzinie co miesiąc przez okres roku. Otrzymasz od nas informację o konkretnej rodzinie oraz inne materiały na temat życia w Syrii.